Sluneční turné

TISKOVÁ ZPRÁVA V Praze dne 8. 11. 2011

JE ČAS NA AKTIVNÍ MEDITACI… Podpořte ekologickou školu v Himálaji, přijďte na koncert „Sluneční turné“! 17.11. 2011 – 13.12.2011 Žatec, Hořovice, Český Krumlov, Plzeň, Valašské Meziříčí, Ostrava, Praha, České Budějovice, Jablonec, Karlovy Vary

Ekologická Sluneční škola, kterou postavili čeští studenti ČVUT a dobrovolníci v odloučené vesnici Kargyak ležící v srdci Himálaje, potřebuje naši podporu. Celoročně se v místní škole vzdělávají děti a dospělí. Děti tak nemusí za vzděláním odcházet od rodiny do indických nížin, což do značné míry znamenalo rozpad rodinného systému a místní kultura tím velice trpěla. Jde o jedinou školu v okolí, která může zajistit výuku i v zimních měsících. Celá stavba je řešena tak, aby co nejméně zasahovala do místního prostředí. Díky dokonalé sestavě solární elektrárny a větrné turbíny se získává stále dostatečný přísun elektrické energie. Může zde probíhat výuka i na laptopech, a ani promítání není problém. Místní si velice oblíbili filmové středy, které se staly společenskou událostí. Jednou měsíčně se vesničané sejdou a společně sledují vybraný snímek z Filmového klubu a společně diskutují co ve filmu viděli.

Škola právě vstupuje do čtvrtého roku svého fungování. Probíhá zde celoroční kvalifikovaná výuka pod vedením kvalitních evropských i místních tibetských učitelů. Poprvé v historii projektu Surya se do hor vydaly dvě Češky, vedení školy je v zcela ženském složení. Právě mají za sebou závěrečné testy a konec školního roku. Podle poslední zprávy z Kargyaku soudíme, že vše s přehledem zvládají a opravdu se nenudí: „ Přes prvotní zdravotní problémy jsme se nakonec šťastně sešly v Kargyaku a začaly se naplno věnovat zajištění chodu školy. Před ukončením školního roku jsme se snažily s dětmi vše zopakovat a na poslední chvíli ještě před závěrečnými testy doplnit mezery v jejich znalostech. Pokud se zrovna nevěnujeme těm čertíkům, sžíváme se s prostředím školy. Stále objevujeme, kde co máme, a co a jak funguje. Tak třeba takové uvaření rýže v papiňáku nám dalo napoprvé docela zabrat. Už se ale lepšíme, i když občas si stále připadáme jak Alenky v říši divů, a to nejen ve škole, nýbrž v celém Kargyaku, ale dost nás to baví.“ 7. listopadu začal oficiálně nový školní rok a děti se už těší, co nového je čeká. V Čechách se na odjezd do drsných podmínek himálajských hor na zimní období chystá Blanka Nedvědická. Blanka je všestrannou sportovkyní, vyznavačkou adrenalinových disciplín a mistryní sportu v horolezectví. Účastnila se řady expedic a zdolala několik sedmitisícovek. Věříme, že si se čtyřdenní cestou přes zamrzlou řeku Zanskar hravě poradí. Oporou jí bude speciální pedagog Libor Širůček, se kterým povedou školu od ledna 2012.

Školu by bez pomoci drobných, ale i významnějších dárců nebylo možné postavit. Ale i s celoroční výukou jsou spojené nemalé náklady. Funkčnost projektu je závislá na tom, zda se vybere dostatečné množství financí na technickou podporu, platy kvalitních místních indických nebo tibetských pedagogů, učební materiál pro děti i dospělé, nezbytný zdravotnický materiál, technické vybavení školy, náklady spojené s dopravou zásob.

Aby se školní rok 2012 mohl rozjet v plném proudu, rozhodl se Roman Říčař (zpěvák, herec, hudebník z kapely Šťastní a Veselí, www.stastniaveseli.cz) pro tento projekt něco udělat. Sám k tomu dodává: „S Honzou Tilingerem, autorem projektu Surya, se dlouho známe a v Indii ve Sluneční škole jsem se svou současnou ženou asi týden pobýval. Nemám rád charitu naslepo. Podpora konkrétních lidí, které navíc znám, mi připadá smysluplnější.“ Do projektu přizval zpěvačku Ivu Marešovou ( www.ivamaresova-999.cz ), která tuto nabídku velice ráda přijala. „Jsem člověk, kterého zajímají lidé, příroda a lidské kořeny. Nejsem příznivcem toho, když se západní kultura násilným způsobem snaží zasahovat do civilizací, které mají jiné kořeny. Ovšem Surya je dle mého soudu jiná, a to je to, co mě na tomto projektu zajímá. Vše, co pro obyvatele Kargyaku dělá, je v naprostém souladu s místní kulturou a s jejími kořeny. Je zde synergie. To je velice důležité. Pokud chceme a můžeme pomoci, toto je dle mého názoru správný způsob.”

Přijďte si aktivně zameditovat a nasát úžasnou atmosféru koncertu v podání Ivy Marešové a 999 a akustického tria Šťastní a Veselí. Navíc budete mít možnost shlédnout a zakoupit fotografie a umělecké předměty z Indie a oblasti Himálaje.

Děkujeme všem, kdo nás již podporují a kdo se nás podpořit chystají. Těšíme se na vaši účast.

HARMONOGRAM TURNÉ:

DATUM MÍSTO začátek produkce vstupné
17.11. Žatec (Městské divadlo) 19:30 100,–Kč / 120,–Kč
18.11. Hořovice (Klub Labe) 20:00 100,–Kč
19.11. Český Krumlov (Divadelní klub Antré) 20:00 100,–Kč
23.11. Plzeň (Buena Vista Club) 20:00 100,–Kč
01.12. Valašské Meziříčí (M-Klub) 20:00 100,–Kč
02.12. Ostrava (Klub Hudební Bazar) 20:00 100,–Kč
05.12. Praha (Malostranská beseda) 20:00 140,–Kč / 160,–Kč
06.12. České Budějovice (Mighty Bar Velbloud) 20:00 100,–Kč
07.12. Jablonec (Klub Na Rampě) 19:30 100,–Kč / 120,–Kč
13.12. Karlovy Vary (Divadlo Husovka) 19:30 100,–Kč

Sluneční turné podporuje firma EUROCUP AGENCY SPORT, bez které by se turné nemohlo uskutečnit. Pro všechny, kdo si koupí lístek, i pro děti v Himálaji, navíc připravila vánoční dárek. Při zakoupení lístku každý dostane poukaz s 25% slevou na produkty značky Adidas zakoupené v e-shopu http://eurocupagency.cz/eshop/. 10% z obratu této akce půjde na oblečení, které pošleme dětem do vesnice Kargyak. DĚKUJEME!

více informací o projektu: www.surya.cz, facebook: Sluneční turné

Sluneční turné pořádá:

www.gangalaproduction.com

ROZHOVOR ŠŤASTNÍ A VESELÍ

1. Jak jste se dozvěděli o unikátním českém projektu Surya a co vás na něm nejvíce zaujalo?
S Honzou Tilingerem, autorem projektu Surya, se dlouho známe a v Indii ve Sluneční škole jsem se svou současnou ženou asi týden pobýval. Dokonce jsem ji tam požádal o ruku. Takže když jsme s kapelou Šťastní a Veselí přemýšleli o podzimním turné, bylo logické spojit koncertní a charitativní činnost do jednoho celku.

2. Proč jste se rozhodli podpořit tento projekt a vyrazit na benefiční turné?
Nemám rád charitu naslepo. Podpora konkrétních lidí, které navíc znám, mi připadá smysluplnější. Navíc jsem v Indii a v Asii vůbec strávil dost času a mohu říct, že Sluneční škola je v místních poměrech neuvěřitelně funkční a dlouhodobě rozvíjený projekt.

3. Můžete popsat vaši tvorbu?
Šťastní a Veselí jsou akustické trio. Píšeme vlastní věci a zpíváme česky. Kdo chce vědět víc, musí na koncert. Nebo na stránky www.stastniaveseli.cz

4. Můžete nám prozradit, jací jsou vaši oblíbení muzikanti, váš vzor a zda někdo z nich měl vliv na vaši tvorbu?
Máme rádi Redla, Nerez, Buty, ale i Tommyho Emmanuela, Erica Claptona a Satrianiho.

5. Co v současné době připravujete a na co se mohou těšit návštěvníci, kteří přijdou na váš koncert podpořit projekt Surya?
Píšeme nějaké nové věci a těšíme se na šňůru…
Na turné budeme vystupovat s cca hodinovým programem a chystáme i duet s Ivou Marešovou.