Jesus Christ Superstar

Od 22. července 1994 do 28. června 1998 byla v pražském Divadle Spirála uváděna inscenace Jesus Christ Superstar. Za tuto dobu dosáhla úctyhodného počtu 1288 repríz. Režisér Petr Novotný upravil anglický muzikál, jehož hudbu složil Andrew Lloyd Weber a libreto napsal Tim Rice, do češtiny ho přebásnil Michael Prostějovský.

O prvním uvedení Jesus Christ Superstar v pražském – pro potřeby muzikálu upraveném – Divadle Spirála kolují i po tolika letech legendy – pravdivé i nadsazené. Rozhodně však šlo o mimořádně povedenou a mnoha prvenstvími obdařenou produkci. Kromě jiného do našich krajů přinesla i nový způsob privátní producentské práce, najímání zpěváků a tanečníků do company, nepřetržité uvádění den za dnem, jiný způsob propagace… Výtvarník Mihail Tchernaev spolu s režisérem Petrem Novotným vymysleli v atypické aréně jednoduchou, ale účinnou scénu: písek navodil pocit pouště, pomocí hydrauliky se vynořovaly kamenné bloky a proměňovaly hrací plochu, muzikanti hráli živě, ale dvě patra pod jevištěm, a dirigent vedl zpěváky pomocí obrazovek. Hrálo se pod zemí, na zemi i ve vzduchu, diváci na kruhové kovové konstrukci byli vtahováni do děje, herci šplhali po žebřících a při tom zpívali z plných plic. Inscenátoři vsadili na rockery bez hereckých zkušeností, a trefili se.

Kamil Střihavka jako Ježíš, Dan Bárta v roli Jidáše (byť původně alternoval Ježíše) a Bára Basiková coby Marie Magdalena ani jejich alternanti už nikdy na tyto své party nezapomenou. Muzikálový úspěch je vynesl do nejširšího povědomí, změnil jim kariéru a posunul jejich výkony ke kvalitám do té doby netušeným. Petr Novotný se svým týmem dokázal celý soubor nadchnout k mimořádnému nasazení a to nadšení se přenášelo večer co večer do hlediště. Hrálo se sedmkrát týdně, v sobotu a v neděli po dvou představeních. Hvězdy ještě nebyly celebritami v dnešním smyslu (představitelé hlavních rolí dostávali tři tisíce za večer, ostatní dva, company sedm set korun), ale rychle k nim spěly. Solidarita byla ještě samozřejmostí, konkurence se zatím tak silně nevnímala.

Roman Říčař odehrál ve Spirále téměř 800 představení v roli apoštola Bartoloměje.