Carousel

Divadlo J.K.Tyla Plzeň 2008

Téměř půl století se Broadway klaněla úspěchům autorské dvojice Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II. Jejich slavné muzikály měly jiskřivou melodiku i dojímavé příběhy, jaké diváci milovali a milují dodnes.

Příběh romantického muzikálu vypráví o lásce frajerského kolotočáře Billyho (Roman Říčař) a mladičké Julie mezi každodenními problémy a starostmi kdesi na americkém maloměstě na konci 19. století. Láska a ideály nejsou vždy takové, jaké si je představujeme ve svých snech. V takových chvílích je těžké najít cestu k tomu druhému a ještě těžší je hledat pro své skutky odpuštění a smíření. Právě spojení běžného života a muzikálové hudby je dodnes považováno za milník, kterým autoři dali vzniknout novému žánru – muzikálu se silným příběhem.

Carousel zná z dětství téměř každý z nás, vždyť je to klasický kolotoč s figurkami. Je však také krásnou metaforou nelehkých životních osudů hlavních hrdinů.

Písně z tohoto muzikálu téměř zlidověly. Nejslavnější z nich You'll never walk alone (Kráčíš tmou ne však sám) je v repertoáru mnoha známých interpretů populární hudby a stala se dokonce hymnou fotbalových klubů.

Česká premiéra muzikálu Carousel (Kolotoč) v přebásnění Michaela Prostějovského je především nádherná příležitost plzeňského souboru odkrýt velký kus historie muzikálového žánru.